Fűszeres indiai csemege bárányból
Közel 20 féle fűszer keverékéből születik a Garam masala, amely “csípős keveréket” jelent, és az indiai konyha egyik alapvető ízesítője. A garam masala-t megvásárolhatjuk készen is, illetve magunk is elkészíthetjük. Ha az utóbbit választjuk, akkor készüljünk fel arra, hogy az egyes hozzávalókat külön külön le kell pirítanunk, és a végén megőrölni. Természetesen a kész fűszerkeveréket a későbbiekben is felhasználhatjuk, így nem kell minden alkalommal elkészíteni. A Garam masala elkészítéséhez először be kell szereznünk a fűszereket, amelyek közül néhányat nem valószínű, hogy meg tudunk vásárolni átlagos magyar boltokban.
Ha nehézséget okoz például a görögszéna mag, vagy a fekete kardamom beszerzése, akkor talán egyszerűbb, ha kész keveréket vásárolunk. Azok számára, akik élvezettel keverik össze saját ízlésük szerint a Garam masala-t, és a bárány masala készítését azzal kezdenék, hogy a konyhát, a lakást illetve akár az udvart is megtöltsék bódító fűszerillattal, azoknak a következő receptet ajánlom:
|
|
A hozzávalókat az őrölt szerecsendió kivételével száraz serpenyőben pirítsuk meg, majd hűtsük le mielőtt finomra darálnánk. Az elkészült őrleményt szitáljuk át, és légmentesen záródó dobozban tároljuk.
Térjünk vissza a bárány masala elkészítéséhez, amihez használhatjuk a fentiekben leírt fűszerkeveréket, vagy készíthetjük úgy is, hogy a hozzávalók egy részét egészben hagyjuk és így ízesítjük vele a bárányt. Ha a második módszert választják, akkor csak a piros chilit, a koriander magot és a fekete borsot kell ledarálni, a többi fűszert egészben használjuk. A chilivel bányjunk óvatosan, ugyanis a megadott mennyiség az indiai ízlésnek megfelelő. Bármelyiket is választjuk a további hozzávalókra is szükségünk lesz:
|
|
Ha úgy döntünk, hogy nem fűszerkeveréket használunk, akkor szükségünk lesz még:
|
|
Három fűszert abban az esetben is le kell darálnunk, ha a fűszerek nagyobb részét egészben szeretnénk felhasználni. Száraz serpenyőben történt pirítás után őröljük le a koriander magot, a feketeborsot, illetve a piros chilit.
A bárányhúst tisztítsuk meg, és vágjuk kockára. A vöröshagymát apróra vágva készítsük elő, a lereszelt (vagy apró csíkokra vágott) gyömbért, a zúzott fokhagymát tegyük külön tálra. A friss zöld chilit karikázzuk fel apróra. A paradicsomot érdemes meghámozni és csak a paradicsom húsát apróra vágni. Ezek után nekiláthatunk a bárány masala elkészítéséhez:
- Hevítsük fel az olajat, majd tegyük bele a babérlevelet, a zöld és fekete kardamomot, a szegfűszeget, a fahéjrudat és a szerecsendió virágot. Rövid ideig hagyjuk megpirulni a fűszereket. Vigyázzunk, hogy se az olaj, se a fűszerek ne égjenek meg.
- Az apróra vágott vöröshagymát süssük halvány barnára, majd adjuk hozzá a gyömbért, fokhagymát, és a zöld chilit, amelyet hozzávetőleg 2 percig süssünk össze.
- A bárányhúst és az őrölt fűszereket (a köményeket is) a hagymás alaphoz adva pirítsuk le a húst.
- Ha szeretjük a joghurt savanykás ízét, akkor itt az ideje, hogy hozzáadjuk a készülő masala-hoz, de ezt el is hagyhatjuk. A joghurtot hagyjuk átmelegedni, mielőtt a paradicsomot is hozzáadnánk. Ízlés szerint sózzuk.
- A félig elkészült masalát öntsük fel 1,5 csésze vízzel és pároljuk a húst fedő alatt, amíg puha nem lesz, majd 15-20 perc alatt lassú tűzön sűrítsük be a mártást.
- Tálaláskor apróra vágott koriander levéllel és gyömbérrel díszíthetjük az ételt.
A bárány masala-hoz naan kenyeret vagy (basmati) rizst kínálhatunk köretként. Aki a fentieken felül még szeretné egy kicsit pikánsabbá tenni a bárányt, azoknak ajánlom a lime-ból, vagy mangóból készült indiai savanyúságot (pickles), illetve az enyhén sós, roppanós tésztát a papadum-ot (félkészen megvásárolható, amit csak ki kell sütnünk forró olajban).